Jak dbać o lnianą pościel z wypełnieniem | Mantulien

Pościel dla Maluszka – jak prawidłowo o nią dbać

Jako, że Maluszki większość czasu śpią (oby najspokojniej – czego Wam życzymy), a już nie Maluszki, ale wciąż Maluchy również długo spać powinny (przynamniej w teorii) – właściwe dbanie o czystość pościeli w kołysce czy łóżeczku, to przejaw rodzicielskiej troski i miłości. Wiemy to, bo przede wszystkim jesteśmy Rodzicami, a potem twórcami Mantulien. A nasz przejaw troski o Was, Drodzy Rodzice, to dziecięce zestawy pościeli z wszytym wypełnieniem (oddychającą, antyalergiczną włókniną silikonową). Dzięki wszyciu na stałe, nie przemieści się ono w czasie dziecięcego snu ani tym bardziej w praniu, które będziecie teraz często robić 😉

Pościel lniana z wypełnieniem – jak prać, prasować i suszyć

Ze względu na wypełnienie, takie komplety należy prać i prasować w niższych temperaturach niż pojedyncze poszewki z czystego lnu czy bawełny. Spokojnie, nie obawiajcie się, że niższa temperatura nie usunie roztoczy – len sam w sobie to przemiły, ale stanowczy ochroniarz przed kurzem oraz bakteriami i grzybami. Ponadto, wyprasowanie pościeli w temperaturze powyżej stu stopni gwarantuje ich usunięcie. O tym, dlaczego tak pokochaliśmy len przeczytajcie tutaj: len w dziecięcej sypialni.

  • Pranie lnianej pościeli (o ile instrukcje na metce nie stanowią inaczej) będzie optymalne w 30, maksymalnie w 40 stopniach, a prasowanie w 110 stopniach (to zwyczajowo jedna kropeczka na żelazku).
  • Do prania lnu nie należy używać wybielaczy na bazie chloru, ponieważ osłabiają włókna. Warto też zrezygnować z płynów do płukania – niepotrzebnie tworzą na powierzchni tkaniny powłokę, która zapobiega oddychaniu włókien. (Wszystkie dziecięce sypialniane tekstylia najlepiej prać w delikatnych płynach lub ewentualnie hipoalergicznych proszkach i dwukrotnie płukać).
  • Pościel lnianą można delikatnie odwirować na maksymalnie 800 obrotach lub mniej. To idealna moc dla delikatnych tkanin – lnu, bawełny czy muślinu.
  • Nie zalecamy suszenia kompletów pościeli z wszytym wypełnieniem w suszarkach bębnowych. Po wypraniu, najlepiej wytrzepać je, rozłożyć na płasko na suszarce i poczekać, aż wyschną. A to nie będzie trwało długo, ponieważ len bardzo szybko schnie.

Pościel niemowlaka – jak często prać

Bardzo często, czyli średnio co tydzień. Dlaczego tak często, skoro Maluszek się nie poci, ani „w teorii” nie brudzi? Dlatego, że jego wrażliwy układ immunologiczny wciąż się kształtuje i nie powinno się go narażać na kontakt z patogenami i alergenami. Im więcej wspólnych miesięcy za Wami, tym ten czas można wydłużać. Sypialniane tekstylia Półroczniaka można już spokojnie prać co dwa tygodnie.

Pościel malucha i przedszkolaka – jak często prać

Pomijając kwestie odpieluchowania, które pojawiają się mniej więcej w tym czasie, pościel warto wymieniać na świeżą co 3 tygodnie – maksymalnie co miesiąc. W razie nocnej wpadki, wiadomo, że należy robić to częściej, a właściwie od razu (i nie zapominajcie wtedy również o zmianie podkładki pod prześcieradło!).

Ile kompletów pościeli dla Maluszka?

Czy w związku z częstotliwością prania pościeli Maluszków warto mieć zapas? Oczywiście! Ile zestawów dziecięcej pościeli będzie optymalne?… Nic nie sugerujemy 😉 tylko zapraszamy do naszego sklepu.

Powrót do Bloga